תכנון פרישה

תכנון פרישה

אין ספק כי הפרישה לגמלאות מהווה שינוי מהותי בחיים, בו ההכנסה הקבועה מעבודה נפסקת והמשפחה תלויה בחסכונות והנכסים שנצברו לאורך השנים. לכך מתווספים שינויים התלויים בגיל ובאורחות החיים, התובעים הוצאות הולכות וגדלות על תחומים בריאותיים ואף סיעודיים. יחד עם זאת, עבור ישראלים רבים מדובר בתקופת חיים שלווה ומהנה, עם שעות פנאי מרובות, טיולים, חוגים ונסיעות. הדבר תלוי בראש ובראשונה בתכנון נכון של פרישה לגמלאות המתחיל מוקדם ככל האפשר. אנו באפיקים נסייע לכם לבחון באופן מקיף את הצרכים, האפשרויות, החסכונות והשאיפות שלכם לגיל השלישי, על מנת לבנות תוכנית שלמה ומשתלמת שתעניק לכם שקט נפשי.

כמה מילים על המצב

ישראל של שנות האלפיים התברכה בעלייה מהותית בתוחלת החיים, הצפויה לעבור את גילאי ה- 90 עד מהרה. המשמעות היא כי אתם תוכלו ליהנות מתקופה ארוכה מאוד של פרישה, העומדת על כחמישית מסך שנות החיים. בשנים אלו בוודאי תרצו לשמור על איכות החיים בה הורגלתם ואף מעבר לכך, ולא לדאוג מפני הוצאות על צרכי הבריאות שמתלווים אל הגיל השלישי. ואולם, הכיוון הכללי בישראל הוא התנערות מאחריות לשלומם של הקשישים, ועל כל פנים הקצבאות והבטחות ההכנסה שמסופקות על ידי המדינה אינן מאפשרות שמירה על רמת חיים נאותה. הוסיפו לכך את המחירים העולים של תרופות, עזרה סיעודית ומוצרי הצריכה, ותבינו מדוע מי שלא תיכנן את פרישתו כהלכה מצוי בבעיה קשה.

אז מה עושים?

לפני הכל, מגיעים אל אפיקים על מנת להבין מהם המקורות הפיננסיים שיעמדו לרשותכם בעת הפרישה. על מרכיבים אלו נמנים בין היתר חסכונות פנסיוניים, קרנות השתלמות, קופות גמל, ביטוחי חיים, השקעות נדל"ן, השקעות בשוק ההון, זכויות בביטוח הלאומי וחסכונות אחרים. אל מול אלו נציב את ההתחייבויות הקיימות והעתידיות שלכם, כדוגמת הלוואת, יתרת משכנתא וסיוע לילדים, כשאת המקורות שיעמדו לרשותכם נשווה ונתאים לאורח החיים הרצוי בתקופת הפרישה. מעבר לכך, עלינו להתייחס להיבטים נוספים כדוגמת הגדרת שארים, מצבכם הבריאותי, סיכונים תעסוקתיים, ולמעשה כל מרכיב בחייכם שהינו בעל היבט פיננסי.

התאמת אפיקי החיסכון

אחד המרכיבים החשובים ביותר בתכנון פרישה הוא בחינה והגדרה של ערוצי החיסכון שלנו, ושינוי שלהם על פי צורך. לדוגמא, יש לבחון האם הקופות והקרנות שברשותכם נושאות תשואות מספקות, האם הן מאופיינות בתנודתיות טובה, האם מדובר בחיסכון הוני או קצבתי, ובאיזה שיעור. בנוסף, נבחן אם ביטוחי הבריאות שאתם מחזיקים אינם כפולים, ומכסים על כל צרכיכם העתידיים מבלי ליפול למלכודות האותיות הקטנות וההשתתפות העצמית. כמו כן, נעמוד על המשמעות של מקדם ההמרה בקרנות הפנסיה הותיקות, נבחן את כדאיות ההיוון המלא או החלקי של כל הקרנות, ונבנה מקלטי מס ופריסות שיעניקו לכם חיסכון גדול ככל האפשר מול הרשויות.

אפיקים לאורך השנים

חשוב להבין שתכנון פרישה נכון מתפרס על פני שנים, שבמהלכם חלים שינויים במצב התעסוקתי, הבריאותי והמשפחתי ולכן את הבחירות צריך לעשות כבר מגיל צעיר בכדיי להגיע לפנסיה שתאפשר רמת חיים נאותה .
חברת אפיקים עומדת לרשותכם בכל עת עם מיטב המומחים בתחומים הפיננסיים והפנסיוניים. אנו מזמינים אתכם לשלב ידיים ולצאת אל הדרך לפרישה מכובדת, מהנה ושלווה.